Čo nás čaká na Zdravo a chutne 2014

Skutočné jedlá: šošovica a pšeno

Súčasťou plnohodnotnej a výživnej stravy by mali byť aj strukoviny, obilniny a semiačka. Nájdete ich v ponuke značky Vido. Strukoviny zastupuje červená šošovica. Obsahuje významné množstvo bielkovín, minerálov ako fosfor, železo, selén a zinok, vitamín B6 a vlákninu. Uvaríte ju veľmi rýchlo, vhodná je najmä do polievok a na prípravu kaší. Keďže je lúpaná, nenadúva a je preto vhodná aj pre deti. Obilniny v našom výbere zastupuje pšeno, ktoré vzniká odstránením semenných šupiek z prosa. Dobre stráviteľné, výživné a veľmi chutné, má takmer ideálny pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Okrem toho je významnejším zdrojom minerálov a vitamínov ako ostatné obilniny. Uvaríte z neho skvelú kašu na sladko či na slano alebo prílohu k mäsitému jedlu. Hodí sa aj do nátierok, omáčok a polievok.Skutočné jedlá: kus-kus

Široké možnosti využitia ponúka aj kus-kus, jedna zo základných potravín severoafrickej kuchyne. Je to sparená a do guľôčok tvarovaná krupica zo pšenice, jačmeňa alebo prosa. Kus-kus nevarte, len zalejte vriacou vodou alebo vývarom a nechajte odstáť. Skombinujte ho s kúskami mäsa, zeleninou, ovocím, ochuťte bylinkami a olejom. Ak hľadáte zdroj omega-3 mastnej kyseliny, lignanov a vlákniny, konzumujte ľanové semiačko. Kombinujte ho s bielkovinami tvarohu, syru cottage alebo jogurtu, lepšie sa tak vstrebajú obsiahnuté cenné tuky.

Franz Josef Zdravo a Chutne 2016

STREDOMORIE PLNÉ ZDRAVIA

Široký sortiment produktov najvyššej kvality ponúka prémiová značka Franz Josef. Ak sa aj vy radi inšpirujete zdravou stredomorskou diétou, prídete si na svoje. Bohatá ponuka zahŕňa rôzne druhy rýb, ovocia, zeleniny, omáčok na cestoviny, olív a olejov, či octov. Tuniak steak alebo makrelové filety vám okrem skvelej chuti dodajú prospešné vitamíny, minerály a Omega-3 a 6 mastné kyseliny. Extra panenský olivový, ľanový či tekvicový olej, plné antioxidantov a protizápalových zložiek využijete v studenej i teplej kuchyni. Olivy a sušené paradajky budú vynikajúce v cestovinách i v šaláte. Ten môžete doviesť do dokonalosti, ak ho ochutíte delikatesou – balzamikovým octom alebo balzamikovým glazé.

Viac informácií na www.goral.sk

Zdravo a Chutne 2016

ZAČNITE DEŇ RAŇAJKAMI

Chcete super tip ako začať deň? Raňajkové bez - lepkové zmesi českej značky Iswari sú unikátne vďaka prémiovej kvalite ingrediencií, vynikajúcej nutričnej hodnote a skvelým chuťovým vlastnostiam. Dostanete ich v bio kvalite, ako tzv. živú, „raw“ stravu, navyše s obsahom tzv. superpotravín, plných vitamínov, minerálov, antioxidantov či nenasýtených mastných kyselín. Raňajkové zmesi Iswari môžete ochutnať na báze raw pohánkovej krupice alebo raw bezlepkového naklíčeného ovsa bez pridaného cukru, kombinované napríklad s nepraženým kakaom, açai, mladým jačmeňom, chia, banánom, morušou, jahodou či goji. Kaše môžete konzumovať ako rýchly snack alebo použiť ako topping na dochutenie cereálií.

Viac informácií na www.iswari.cz

Zdravo a Chutne 2016

CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ

Pravá chuť a vôňa, chrumkavá kôrka, jemná, vláčna a nedrobivá striedka, dlhá trvanlivosť. To všetko sú kvality kváskového chleba. Kvások, zázrak pekárskeho remesla s viac ako 5000 ročnou tradíciou, je v podstate kyslé cesto, v ktorom prebieha kyslo - mliečne kvasenie. Obsahuje viac druhov prospešných probiotických baktérií, podporuje zdravú črevnú mikroflóru, uľahčuje trávenie pekárenských výrobkov a zlepšuje využiteľnosť obsiahnutých živín. Výborné kváskové chleby prináša na váš stôl značka Minit. DELIKATES PREMIUM je tradičný biely pšeničný kváskový chlieb s úžasnou chlebovou vôňou, zlatožltou kôrkou a jemnou nadýchanou striedkou. Ak máte radi kombináciu pšenice a raže, bude vám chutiť KVÁSKOVÝ SLOVENSKÝ chlieb, vyrobený na základe špeciálnej receptúry s obsahom prírodného kvásku. KVÁSKOVÝ MAĎARSKÝ chlieb okrem kvásku obsahuje aj bravčovú masť, ktorá dodáva úžasnú chuť a vláčnosť striedky. Doprajte si riadny krajec!

Viac informácií na www.minitbakery.skMecom Zdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

HNEĎ VÁM VŠETKO CHUTÍ LEPŠIE

Kvalitné pekárske droždie je jedným z kľúčových faktorov pre úspešné upečenie chleba či koláča. Tieto drobné a jednoduché kvasinky (v 1 g sa nachádza až 10 miliárd) vám pri správnom zaobchádzaní pomôžu vy - tvoriť naozaj skvostné dobroty. Samozrejme, na kvalitu droždia dbajte už pri jeho výbere. Čerstvé pekárske droždie VIVO má všestranné využitie. Pripravíte s ním kysnuté koláče, buchty, vianočky či pizzu a hodí sa aj na prípravu nátierky, polievky a drožďových knedlíčkov. Droždie VIVO je prirodzene bezlepkové a dostanete ho v kockách s hmotnosťou 42 g, čo je množstvo vhodné cca na 1 kg múky.

Viac informácií na www.fb.com/drozdieZdravo a Chutne 2016

KREHKÉ A LAHODNÉ

Chcete plnohodnotne nahradiť čerstvý chlieb a pečivo vo svojom jedálničku? Máme pre vás tip v podobe jemných a chrumkavých krehkých rožtekov ACTIVE. Na výber máte niekoľko zaujímavých možností, počínajúc celozrnnými krehkými rožtekmi. Všetky ostatné druhy okrem pšeničných obsahujú aj vysoký podiel celozrnnej múky s cennou vlákninou. Špaldové rožteky vás potešia aj osobitou, jemne orieškovou chuťou špaldy. Slnečnicové rožteky obsahujú 48% celozrnnej múky a nájdete v nich aj porciu lúpaných slnečnicových semiačok. V celozrnných krehkých rožtekoch ACTIVE je 55% celozrnnej pšeničnej múky a v grahamových dokonca 85%. Do šalátov, k polievkam či na toasty sa výborne hodia Mini toasty s celozrnnou múkou. Všetky druhy môžete dlhodobo skladovať bez ujmy na kvalite a chuti.

Naše kvalitné výrobky najvýhodnejšie nakúpite na www.bonavita.sk
Fitmin Zdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

MACES SA VRACIA

Určite ste si všimli rýchle striedanie rôznych trendov zdravej výživy. Mnohé novinky sa pritom na výslní záujmu držia len chvíľu. Na druhej strane existujú tradičné a osvedčené potraviny, ktorých pozitívny vplyv je známy už po generácie. Takým je aj nekvasené pečivo maces, viac ako 3000-ročná pripomienka úteku židovského národa z Egypta a dodnes pevná súčasť židovského jedálnička. U nás maces už od začiatku 20. storočia vyrába pekáreň v Zlatých Moravciach. Tradičným manufaktúrnym spôsobom a podľa osvedčeného receptu, výlučne z vysokokvalitnej pšeničnej múky a vody. Zásadne bez iných potravinárskych a konzervačných prísad, soli alebo tuku. Práve unikátne zloženie robí z macesu ideálnu odľahčenú a diétnu potravinu. Je vhodná najmä pre ľudí s problémami žalúdka. Znižuje jeho kyslosť a pomáha odbúravať cudzorodé látky zo zažívacieho traktu. Doprajte si maces s vôňou praženej múky a príjemnou chuťou tak často, ako sa dá. Novinkou je 200 g balenie.

Viac informácií na www.maces.sk

Zdravo a Chutne 2016

ŠPALDA V KAŽDEJ KUCHYNI

Radi pečiete? Určite viete, že výber kvalitných ingrediencií je základným predpokladom výsledného úspechu. O múke ako kľúčovej surovine platí toto tvrdenie dvojnásobne. Preto upriamte pozornosť na múky spoločnosti Mlyn Pohronský Ruskov, a.s. s viac ako 100-ročnou tradíciou výroby. A pri vianočnom pečení použite napríklad Špaldovú múku. Špalda je jedným z najstarších druhov pšenice a je pre vás zaujímavá nielen z chuťového hľadiska. Vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín a v histórii zaznamenala oveľa menej zásahov šľachtiteľov ako rozšírená pšenica obyčajná. Získate nielen zaujímavú orieškovú chuť pečiva, ktoré ostane vďaka vysokému obsahu lepku podstatne dlhšie čerstvé a šťavnaté. Má aj vysoký obsah bielkovín, vitamínov A, E, B a betakaroténu. Pre tuk v špalde je typický vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Veľmi dôležitý je aj nízky glykemický index špaldy, vysoký obsah vlákniny a v porovnaní s inými obilninami ľahká stráviteľnosť. Pokiaľ ide o použitie, upečiete z nej všetko, čo z klasických múk, chlieb, knedľu, koláče či pečivo. Ak sa rozhodnete ostať pri bežných múkach z Pohronského Ruskova, pestrý výber zahŕňa napríklad Pšeničnú múku hladkú špeciál 00 Extra, Pšeničnú múku výberovú polohrubú alebo Pšeničnú múku celozrnnú špeciál strednú (grahamovú). Prajeme príjemné vianočné aj celoročné pečenie.

Viac informácií na www.mlyn.sk

Zdravo a Chutne 2016

Šikovné droždie

Droždie FALA s charakteristickým znakom sloníka dokazuje slovenským gazdinkám svoju stabilnú kvalitu už viac ako desať rokov. Je všestranné a hodí sa do všetkých typov kysnutých ciest. Špecifický obalový materiál dáva droždiu FALA dlhšiu trvanlivosť a lepšie udržiava jeho pekárske vlastnosti. Vďaka tomu má FALA vyrovnanú kvalitu a istotu nakysnutia počas celej doby trvanlivosti. Jemnejšie cesto získate pomocou kvásku. Droždie rozrobte, posypte štipkou cukru, premiešajte a zalejte troškou vlažného mlieka. Soľte zásadne až pri výrobe samotného cesta. Kvások nechajte kysnúť 15 až 20 minút. Po zdvojnásobení jeho objemu ho ihneď spracujte s ostatnými surovinami. Kvások aj hotové cesto nechávame kysnúť v teplom prostredí pri teplote 30°C. Pri nižšej teplote prostredia sa predlžuje čas kysnutia.

Viac informácií na www.fb.com/drozdie

Zdravo a Chutne 2016

ZÁKLAD ZDRAVEJ KUCHYNE

Zaraďte do svojho menu strukoviny, obilniny a semiačka značky Vido. Červená šošovica obsahuje bielkoviny, fosfor, železo, selén a zinok, vitamín B6 a vlákninu. Rýchlo sa uvarí, vynikne najmä v polievkach, šalátoch a kašiach. Nenadúva, je preto vhodná aj pre deti. Skvelou inšpiráciou z arabskej kuchyne je kuskus. Táto jemnozrnná cestovina je v podstate sparená a do guľôčok tvarovaná krupica zo pšenice, jačmeňa alebo prosa. Obsahuje uhľohydráty, bielkoviny, vlákninu, vitamíny skupiny B, E, vápnik, fosfor, železo a minimum tuku. Značka Vido vám ponúka z hľadiska výživy najlepší, celozrnný kuskus s vyšším obsahom vitamínov aj vlákniny. Zalejte ho vriacou vodou alebo vývarom, po odstátí kombinujte s kúskami mäsa, zeleninou, ovocím, a dochuťte bylinkami a olejom. Do jogurtu či raňajkovej kaše si pridajte Chia semienka značky Vido. Regulujú cukor v tele, obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu a cenné omega-3 mastné kyseliny.

Viac informácií na www.koreniny.sk

Zdravo a Chutne 2016

JEDINEČNÁ BAGETA

Bageta, podlhovastý chlebový bochník, je jedným zo symbolov francúzskej gastronómie. Hoci svoje meno dostala až okolo roku 1920 (z latinského baculum a talianskeho bacchetta až k francúzskemu baguette – palička, tyč), rôzne druhy podlhovastého chleba boli vo Francúzsku známe už po stáročia. Niektoré pramene spájajú aj dnešný tvar a charakter bagiet s rokom 1920, keď vo Francúzsku začal platiť zákon, zakazujúci pekárom pracovať ráno pred 4. hodinou. Aby stihli zákazníkom napiecť čerstvý chlieb na raňajky, museli vyrábať tenšie a štíhlejšie chleby, ktorých upečenie trvalo kratší čas. Vďaka zručným pekárom spoločnosti Minit môžete kvalitné bagety ochutnať aj vy. Prvou z ponuky je KVÁSKOVÁ BENE bageta s otrubami, ľanovými a sezamovými semiačkami, v ktorej okrem lahodnej chuti dostanete aj užitočnú vlákninu. ŠPALDOVÁ bageta zachutí všetkým, ktorí majú radi jemne orieškovú chuť špaldy, obilniny s najvyšším obsahom bielkovín.

Viac informácií na www.minitbakery.sk

Zdravo a Chutne 2016

ORECHOVÉ POKLADY

Dennou dávkou, čiže množstvom orieškov, ktoré zovriete do hrste, robíte svojmu zdraviu naozaj dobrú službu. Vlašské orechy, inak zvané kráľovské, mandle či lieskovce, kešu orechy či píniové jadrá sú plné užitočných živín. Najobľúbenejšie vlašské orechy patria medzi skutočné hviezdy a potraviny so zdravotno-preventívnym účinkom. Obsahujú až 60% mimoriadne kvalitných tukov vrátane nenasýtených mastných kyselín. Tie znižovaním „zlého“ cholesterolu pôsobia hlavne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Bohaté sú aj na vitamíny B1, B2, B3, B6, potrebné pre fungovanie srdca, mozgu a tvorbu červených krviniek. Sú aj zdrojom vitamínu E, spomaľujúceho starnutie buniek a organizmu poskytnú aj fosfor, draslík a horčík. Zo stopových prvkov spomeňme zinok, posilňujúci imunitu, železo, selén, meď či mangán. Ten má spolu s aminokyselinou L-arginín priaznivý vplyv na mužskú plodnosť. Ak obľubujete mandle, dodávate si v nich flavonoidy s antioxidačnou schopnosťou, regenerujúce a spevňujúce cievy. Vlašské orechy, mandle či lieskovce obsahujú aj vlákninu, dôležitú pre zdravé trávenie. Konzumujte ich pravidelne a nezabudnite na ne ani počas sviatkov. Pomleté sú viac než vítanou alternatívou bielych múk. Nezabudnite, konzumujte ich čerstvé a pri nákupe dajte prednosť tým v šupke, najmä ak ich nespotrebujete hneď.

Viac o sortimente Dr. ENSA, najlepších orieškoch do každej rodiny, nájdete na www.encinger.sk

Zdravo a Chutne 2016

ANÍZOVÉ TAJOMSTVÁ

Nenapodobiteľná anízovo-fenyklová vôňa keksov Marina a podmanivá aróma keksov Indián patria už pre celé generácie k symbolom ich detstva. Popularita tradičných Marina a Indián keksov sa doslova dedí v rodinách už od 40-tych rokov 20. storočia a vďaka kvalite a originálnej chuti bude toto konštatovanie určite platiť aj v budúcnosti. Niet sa čo čudovať, vôňa a chuť keksu Marina sú doslova nezameniteľné. Mimochodom, obsiahnutý aníz a fenykel majú pozitívny vplyv na trávenie. Popri klasických Marina keksoch vám teraz značka Laguna centrum prináša aj novinku Marina jablko-škorica. Keksy Indián s podmanivou vôňou kakaa si dospelí aj deti vychutnajú s kávou, čajom alebo mliekom a výborne sa hodia aj na prípravu populárnych cheesecake dezertov.Zdravo a Chutne 2016

MAJSTER PEKÁR BEZ LEPKU I LAKTÓZY

Chlieb je dôležitou súčasťou kvality života. Spoločnosť Schär sa už 30 rokov hrdí titulom maître boulanger, teda „majster pekár“ špeciálneho bezlepkového chleba a pečiva. Vďaka jej produktom platí konštatovanie z úvodu aj pre ľudí so špeciálnymi diétnymi a nutričnými požiadavkami. Tí si môžu vyberať zo širokej ponuky nemeckých, francúzskych či talianskych typov chleba s najvyššími štandardmi kvality a chute. Za všetky spomenieme Rustico. Tento viaczrnný bezlepkový a bezlaktózový chlieb obsahuje aj cennú pohánku a je obohatený o potrebnú vlákninu. V balení ho dostanete krájaný, preto je veľmi praktický aj na desiatu, na cestách alebo na pikniku.

Viac informácií na www.global.schaer.com/sk

Zdravo a Chutne 2016

TALIANSKA ŠPECIALITA

Jednoduché veci bývajú často geniálne. Ako napríklad kukuričná kaša polenta, tradičná špecialita severného Talianska. Pripravíte ju rýchlo a na mnoho rôznych spôsobov. Môžete ju variť, smažiť, piecť, podávať ako hlavné jedlo či prílohu, na slano aj sladko. Autentickú chuť talianskej polenty prináša značka Divella v bežnej aj predvarenej instantnej verzii. Tú len 2 minúty povarte v posolenej vriacej vode alebo vývare, odstavte, primiešajte nastrúhaný parmezán, maslo a creme fraîche. Dochuťte a výživná a chutná večera je na stole. Polentu Divella môžete podávať aj ako prílohu k mäsu. A verte alebo nie, polentu môžete využiť aj pri príprave sladkých raňajkových kaší či koláčov. Skúste a neoľutujete.

Viac informácií na www.intercibus.sk

Zdravo a Chutne 2016

PODMANIVÁ CHUŤ

Pekáreň Raciola, to je 25 rokov výroby širokého sortimentu kvalitných a chutných pekárenských výrobkov i spokojných a verných zákazníkov. V bohatej ponuke nájdete nielen tradičné chleby, pečivo a koláče, ale aj produkty, inšpirované aktuálnymi modernými trendmi zdravej výživy. Pokiaľ ide o chlieb náš každodenný, výber je skutočne pestrý. Dovoľte vašu pozornosť upriamiť na 100%-ný Ražný chlieb. Raž je veľmi cenná obilnina s vysokou nutričnou hodnotou, obsahom 9-15% bielkovín, vitamínov E, B a cenných minerálov ako sú fosfor, fluór, horčík, draslík a železo. Ražný chlieb z Racioly si vás získa kombináciou podmanivej vône a výbornej chute. Ak ste prívržencami modernej výživy, mali by ste vyskúšať Raňajkové a Bielkovinové krekry. Vďaka slnečnicovým, ľanovým a sezamovým semienkam, pšeničným klíčkom a ovseným vločkám poskytnú vášmu telu dôležité minerály, nenasýtené mastné kyseliny a vlákninu.

Viac informácií na www.pekaren-raciola.sk

Zdravo a Chutne 2016

NAOZAJ FAMÓZNY HUMMUS

Hummus je lahodná nátierka, ideálne spájajúca chuťové prednosti sezamovej pasty tahini, cíceru, olivového oleja, citrónovej šťavy, cesnaku a soli. Jej prípravu zvládnete aj doma, ale skvelý hummus značky Yami vám ušetrí čas. Teraz ho môžete ochutnať hneď v niekoľkých zaujímavých variáciách. Autentickú, „klasickú“ chuť ponúka Hummus originál. Ak hľadáte výraznejšie korenený orientálny podtón, skúste Hummus kari. Skvelú ukážku symbiózy hummusu so sviežimi zeleninovými tónmi prináša Hummus s paradajkami. Spôsob konzumácie necháme na vás, ale ak dovolíte radu, nejedzte ho len s chlebom. Skúste aj tradičné blízkovýchodné kombinácie s grilovanou zeleninou alebo s falafelom, smaženými guľôčkami z cícera a bôbu.

Viac informácií na www.yami.sk

Zdravo a Chutne 2016

RAŇAJKY I DESIATA

Príďte si nakúpiť do obchodu zdravia s bohatou ponukou bio, bezlepkových, bezlaktózových a diabetických výrobkov, olejov, kokosových a mnohých ďalších produktov. Presvedčte sa sami, že kvalitné, chutné, zdraviu prospešné, aj pre celiatikov a ľudí citlivých na laktózu vhodné potraviny môžete dostať za prijateľné ceny. Práve vás, ktorí ste nútení vyhýbať sa lepku a laktóze potešia novinky z kategórie bezlepkových sladkostí. Čokoládovo-višňová alebo Ovocná tyčinka so semienkami a Čokoládovo-malinové Müsli bez lepku a laktózy vám spríjemnia raňajky i desiatu. Vhodnou náhradou bežného chleba sú celozrnné bezlepkové chleby z kukurice či prosa, bez konzervantov a umelých prísad, zato bohaté na vlákninu. Ak hľadáte za studena lisované oleje, ste na správnom mieste. Avokádový, ľanový, pupalkový, hroznový, sezamový a ďalšie oleje prinášajú osobité chute a priaznivé účinky na ľudský organizmus.

Viac informácií na www.obchodzdravia.sk

Zdravo a Chutne 2016

DOBRÉ TRÁVENIE DOBRÝ ŽIVOT

Vláknina si v strave zaslúži primerané miesto. Znižuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, zabraňuje zápche, zlepšuje prechod potravy tráviacim traktom. Ľudia, pravidelne konzumujúci vlákninu, trpia menej často kardiovaskulárnymi chorobami a rakovinou hrubého čreva. Vysoký obsah vlákniny nájdete v raňajkových cereáliách Dobrá vláknina a Dobré z ovsa. Dobrá vláknina obsahuje nielen celozrnnú múku, ale aj pšeničné otruby a kukuričnú vlákninu. Zmiešaním s mliekom si v okamihu pripravíte chutné a výživné raňajky. Raňajkové cereálie Dobré z ovsa sú výnimočné pre svoj vysoký až 70%-ný podiel celozrnného ovsa. Skvelé sú aj neochutené natural, maškrtníkov určite poteší Dobré z ovsa s brusnicami alebo kakaom.

Naše kvalitné výrobky najvýhodnejšie nakúpite na www.bonavita.sk

Zdravo a Chutne 2016

JEDNODUCHO SKYR

Vikingovia ho priniesli na Island pred 1100 rokmi, teraz ho značka Kapucín prináša aj na vaše stoly. Skyr je tradičná islandská kyslomliečna pochúťka, ktorá si vás získa najmä výraznou, poctivou prírodnou chuťou a hustou, krémovou konzistenciou. Skyr vás presvedčí aj zložením. Popri vysokom obsahu bielkovín má minimálny obsah tuku, pretože je vyrobený z odtučneného mlieka. Ak si svoje raňajky, desiatu či olovrant neviete predstaviť bez mliečnych výrobkov, Skyr predstavuje atraktívnu alternatívu k tvarohu a jogurtu. Doprajte si ho v lákavých kombináciách Skyr Kapucín jahoda, brusnica alebo broskyňa a marhuľa. Priaznivci čistej, prírodnej chuti určite ocenia Skyr Kapucín natur. Ten vám navyše skvele poslúži pri pečení prudko jedlého chleba a vykúzlite s ním aj lahodné islandské lievance. Skyr – islandská tradícia na vašom stole.

Viac informácií na www.skyr-kapucin.cz

Zdravo a Chutne 2016

VLOČKY ENERGIE

Dajte si ovsené vločky, telu poskytnete bielkoviny, zinok, selén, železo, vitamíny B a E, i oba druhy cennej vlákniny. Rozpustná vláknina v ovse, betaglukán, znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, nerozpustná podporuje trávenie. Doprajte si výberové ovsené vločky Dobrý život, vďaka nízkemu glykemickému indexu budete sýti a plní energie celé dopoludnie. Benefity ovsených vločiek s príťažlivými príchuťami ponúka Dobrá kaša značky Bona Vita s novou receptúrou. Z rovnakých dôvodov ako vločky je vhodná najmä na raňajky. Navyše šetrí váš čas, keďže jej 3-minútová príprava je skutočne jednoduchá. Ak máte radi ovocné príchute, zvoľte Dobrú kašu malina. Druhú lákavú možnosť predstavuje Dobrá kaša čokoláda.

Naše kvalitné výrobky najvýhodnejšie nakúpite na www.bonavita.sk

Zdravo a Chutne 2016

PRE KAŽDÉHO BIOGURMÁNA

Sortiment produktov s označením bio na slovenskom trhu utešene rastie. Ponúka ich aj značka Amylon, ktorá sa už v roku 2011 rozhodla ísť cestou šetrného ekologického poľnohospodárstva a začala vyrábať rad BIO a bezlepkových produktov. Za ochutnanie rozhodne stoja skvelé pudingy, ktoré značka Amylon vyrába v bio kvalite, bez lepku a hlavne v príťažlivých chuťových variáciách. Ochutnať môžete čokoládový, matcha s príchuťou ananásu, marhuľový, jahodový, čokoládový aj vanilkový s obsahom prvotriednej madagaskarskej vanilky. Tú nájdete aj v Bio trstinovom vanilka cukre, ktorý nádherne prevonia vaše sviatočné pečivo. Aby bolo podľa vašich predstáv, použite pri jeho príprave Bio kypriaci prášok bezfosfátový a bez lepku.

Viac informácií na www.amylon.cz

Zdravo a Chutne 2016

JOGURTY Z FARMY

Farmárske jogurty Malý gazda sú neodolateľné už na prvý pohľad. Etiketa s malým chlapcom a ovečkou evokuje detstvo, jej svieža farebnosť príjemne dopĺňa balenie v tradičnom poctivom skle. Vďaka nemu si farmárske jogurty uchovávajú chuť, konzistenciu, farbu, vôňu a výživové hodnoty. A verte, že je čo uchovávať. Jogurty sú vyrábané výlučne z čerstvého kravského mlieka bez konzervantov. Ich lahodná a pevná konzistencia vznikla pridaním kvalitnej jogurtovej kultúry a pravého sušeného plnotučného kravského mlieka bez zahusťovadiel či stabilizátorov. Farmárske jogurty Malý gazda sú vhodné pre ľudí s bezlepkovou diétou, problémami so zažívaním, malé deti a pre vás, ktorí oceníte skutočnú kvalitu. Nájdete ju v čistej chuti Farmárskeho bieleho jogurtu aj v lákavých kombináciách s čučoriedkami, jahodami, černicami alebo čokoládou. A zistíte, že Farmárske jogurty Malý gazda sú neodolateľné aj na prvú chuť!

Viac informácií na www.malygazda.sk

Zdravo a Chutne 2016

BIELA KRÁĽOVNÁ

Mozzarella je zážitkom pre viaceré zmysly. Nádherná snehobiela farba, jemná čerstvá aróma, kombinácia príjemnej konzistencie a smotanovej chuti. Ak ste na tento čerstvý syr z Kampánie dostali chuť, siahnite po pravej talianskej mozzarelle značky Granarolo, vyrobenej tradičnou metódou bez použitia konzervačných látok. Dostanete ju v klasickej aj v odľahčenej verzii Light, či v efektnej forme MINI syrových guľôčok. Mozzarellu Granarolo môžete jesť čerstvú ako súčasť sendvičov a šalátov. Tepelná úprava ešte vylepšuje jej možnosti a chuťové kvality. Zatočená v parmskej šunke, ugrilovaná a preliata pikantnou ovocnou omáčkou očarí vašich hostí. Neváhajte použiť ju na pizzu spolu so sušenou šunkou a rukolou, či na cestoviny v paradajkovej omáčke s bazalkou. A ak sa nebojíte experimentovať, skombinujte mozzarellu Granarolo s grilovanými broskyňami, rukolou a dressingom z oleja, vínneho octu a dijonskej horčice. Buon appetito!

Viac informácií na www.intercibus.sk

Zdravo a Chutne 2016

BUDETE SI ROZUMIEŤ

Chutné dezerty si môžete dopriať, i keď si vaše telo nerozumie s laktózou alebo lepkom. Ponúka vám ich značka Soy’n’Health, ktorá sa zaoberá spracovaním sóje a na trhu pôsobí už od roku 1992. Sójové dezerty ALLA original sú vyrobené z čerstvého sójového mlieka, ovocnej alebo čokoládovej zložky, rastlinného oleja a kukuričného škrobu. Dezerty ALLA dostanete s ovocnými príchuťami JAHODA, MARHUĽA, BROSKYŇA a ČUČORIEDKA, a zamaškrtiť si môžete aj na verzii ČOKOLÁDA. Z pravého, nie sušeného, kokosového mlieka sú vyrobené dezerty KOKOOS. Obsahujú vysokokvalitné ovocné zložky a jogurtové vegánske kultúry bez laktózy. K dispozícii máte KOKOOS NATURAL a príchute JAHODA, ČUČORIEDKA a VANILKA. Sójové a kokosové dezerty značky Soy’n’Health sú bez konzervantov, GMO surovín, farbív, bežne používaných potravinárskych aditív či alergénov. Sú vhodné pre ľudí s celiakiou a laktózovou intoleranciou aj ako doplnok racionálnej stravy.

Viac informácií na www.soynhealth.sk

Zdravo a Chutne 2016

POTRAVINY BUDÚCNOSTI

Zdravá strava nemusí byť fádna, o čom vás presvedčia výrobky značky Provamel, európskeho lídra v produkcii sójových výrobkov v biokvalite a priekopníka myšlienky vyváženého životného štýlu. Sója je v centre pozornosti značky Provamel ako potravina budúcnosti, ktorá je vďaka vhodnému zloženiu bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, sacharidov (nie laktózy), polonenasýtených mastných kyselín, vitamínov B1 a B3, minerálov ako draslík, horčík, železo a takisto prospešnej vlákniny. V ponuke značky Provamel nájdete lahodné sójové dezerty, sójovú alternatívu cuisine créme – sójová smotana, vhodnú do studenej kuchyne i varených pokrmov a výborné nápoje zo sóje, ryžovo-kokosové, z ryže či ovsa alebo i z makadamových a kešu orechov. Spomínané dezerty značky Provamel sú vyrobené v bio kvalite a bez použitia geneticky modifikovanej sóje. Dezerty Provamel sú tiež prirodzene bezlaktózové, bezcholesterolové a neobsahujú ani stopové množstvá orechov. Táto charakteristika určite poteší maškrtníkov, ktorí majú diétne obmedzenia, spôsobené intoleranciou laktózy alebo alergiou na orechy. Vybrať si môžete z dvoch príťažlivých chuťových verzií sójových bio dezertov, jemnej vanilkovej a intenzívnej čokoládovej. Sú vhodné na priamu spotrebu, ale pri troške fantázie ich môžete bez problémov zapracovať ako ingredienciu do rôznych krémov a iných sladkých jedál. Sme si istí, že dezerty Provamel vám budú chutiť v akejkoľvek podobe. Provamel zakúpite v predajniach zdravej výživy a distribútorom pre Slovensko je www.ttracio.sk.

Viac informácií na www.countrylife.cz

Zdravo a Chutne 2016

TO NAJLEPŠIE Z MLIEKA

Mliekareň Agrofarma Červený Kameň vyrába typické slovenské syrové špeciality z poctivého mlieka z horských lúk a pasienkov už od roku 1992. Ak máte radi parenice s tradičným tvarom stočenej stuhy, poteší vás neúdená aj údená Gazdovská parenica. Údením na bukovej štiepke získava typickú žlto-hnedú farbu a lahodnú údenú vôňu a chuť. Je skvelá k vínu, pivu, v studenej aj teplej kuchyni. Milovníci bryndze môžu ochutnať tri zmesové bryndze – slovenskú, plnotučnú a jej májovú verziu a čistú ovčiu bryndzu. Vyrába sa mletím čistého ovčieho hrudkového syra. Vyniká mimoriadnou kvalitou, šťavnatou, mierne pikantnou chuťou ovčieho syra, príjemnou vôňou a množstvom prospešných látok pre zdravie. Biele syry, Gazdovský, jeho verzia s korením a Slovenský sú variantmi gréckej Fety. Slovenský biely syr je slaný, pevný, mierne drobivý, vyrobený zo zmesi ovčieho a kravského mlieka. Perfektne doplní šalát, omeletu či cestoviny.

Viac informácií na www.agrofarma.sk

Zdravo a Chutne 2016

MCCAIN PODPORUJE DOBRÉ CHVÍLE!

Dobré momenty sú ako hranolčeky, budete si ich chcieť užívať a zdieľať so všetkými, ktorých milujete. Hranolčeky McCain sú lahodne chrumkavé a plné nápadov, zaručia vám nielen najvyššiu kvalitu výrobku, ale tiež množstvo príležitostí zdieľať krásne okamihy s rodinou a priateľmi. Pleskáč varený na pare ? Potrebujete: 1 balenie hranolčekov McCain 123 Fries Crinkle, 4 ks čerstvých pleskáčov, 8 ks jarných cibuliek (vrátane vňate), 250 g rukoly, 0,5 pohára sušených rajčín naložených v olivovom oleji, 5 polievkových lyžíc parmezánu, 2 polievkové lyžice opražených slnečnicových semienok. ? Na omáčku potrebujete: 2 čajové lyžičky medu, 5 čajových lyžičiek olivového oleja, 1 polievkovú lyžicu aceto balsamico, soľ, korenie. ? Postup: Vypitvané ryby, očistené od šupín, umyté a osušené posypte soľou a korením. Jarné cibuľky poukladajte na dno vložky parného hrnca a na ne uložte ryby. Zakryté varte na pare 10-12 minút. Po vypnutí nechajte hrniec zakrytý ešte 3 minúty, až potom ryby vyberte. McCain 123 Fries Crinkle hranolčeky upečte v rúre podľa návodu na obale. Takto pripravené hranolčeky obsahujú len 5% tuku! Počas varenia rýb a hranolčekov pripravte šalát. K umytej a osušenej rukole pridajte odkvapkané a nadrobno nakrájané sušené rajčiny, slnečnicové semienka a omáčku pripravenú zmiešaním všetkých prísad zľahka premiešajte. Šalát posypte nastrúhaným parmezánom. Ryby servírujte vcelku spolu s hranolčekmi a šalátom.

Viac informácií na www.mccain.sk alebo www.facebook.com/McCain Hranolčeky Slovensko

Zdravo a Chutne 2016

JOGURTY PO GRÉCKY

Značka Zvolenský uvádza na trh nový dezertný rad jogurtov gréckeho typu. A pri pohľade na originálne, lahodné a svieže príchute sa ešte raz žiada zdôrazniť dezertný. V novom 125 g formáte a v atraktívnom obale si môžete vychutnať jahodový, ananásovo-kokosový, stracciatella a marakujový so zrniečkami. Väčšie 320 g balenie obsahuje Jogurt gréckeho typu s trstinovým cukrom. No a praktické 1 kg vedierkové balenie je plné lahodného bieleho smotanového jogurtu gréckeho typu. Vyberte si podľa svojho gusta a potešte sa kombináciou atraktívnej príchute s hustou krémovou konzistenciou, ktorá je pre jogurty gréckeho typu príznačná. Vďačia za ňu prirodzenému mliečnemu tuku a vyššej koncentrácii proteínov. Práve konzistencia robí z jogurtov gréckeho typu nielen lahodný dezert, ale aj skvelú a zdravú ingredienciu do kuchyne. Využiť v nej môžete hlavne biely smotanový jogurt, vašim jedlám dodá jemnosť a zamatovosť.

Viac informácií na www.zvolensky.com

Zdravo a Chutne 2016

SOĽ NAD ZLATO

Vysoký príjem sodíka v potrave, najmä v soli, spôsobuje vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia, choroby obličiek či rednutie kostí. Zhoršuje činnosť mozgu, zvyšuje absorpciu glukózy v tenkom čreve a riziko rakoviny žalúdka. Obmedzte príjem tzv. skrytej soli v polotovaroch a údených výrobkoch, tvorí až 70 % príjmu sodíka, kým 15% tvorí prirodzená súčasť potravín a 15% prisoľovanie pri varení a konzumácii. Namiesto bežnej kuchynskej soli používajte Kardiosoľ, ktorá má o 40% znížený obsah sodíka a zvýšený obsah draslíka. Kým sodík spôsobuje zadržiavanie vody v tele, draslík podporuje jej vylučovanie. Používajte Kardiosoľ pri vysokom krvnom tlaku, kardiovaskulárnych ochoreniach, diabete, ochorení obličiek a obezite. Výraznejšiu chuť vaším jedlám dodáte vďaka Koreninovej soli so 7 druhmi byliniek (bazalka, rozmarín, tymián, atď) a praktickým dávkovačom.

Viac informácií na www.solivary.sk

Zdravo a Chutne 2016

RAJ CHUTÍ A VÔNÍ

Správny výber a použitie kvalitných korenín značky Vido dodá vášmu pokrmu povestný „final touch“ v podobe lákavej arómy a výbornej chuti. Prinášajú aj pozitívne benefity vášmu organizmu. Populárna škorica má typickú korenisto-sladkastú chuť a charakteristickú upokojujúcu vôňu. Pomáha pri nechutenstve a podporuje trávenie. Počas nádchy ju pite v horúcom nápoji s medom. Ďumbier alebo zázvor je povestný svojimi protizápalovými účinkami. Vyznačuje sa výraznou, pikantnou až ostrou chuťou. Zlepšuje prietok krvi a pri použití v jedle či teplom nápoji vyvoláva príjemný hrejivý pocit. Určite nemusíme pripomínať, akú fantastickú úlohu zohrávajú škorica a zázvor pri vianočnom pečení. Nový rozmer vášmu jedlu dodá medvedí cesnak. Výborne ochutí šaláty, polievky, omáčky, cestoviny aj mäsové jedlá. Generácie našich predkov ho používali pri čistení obličiek, zápaloch dýchacích ciest či vysokom tlaku.

Viac informácií na www.koreniny.sk

Zdravo a Chutne 2016

TRADÍCIA A FANTÁZIA

Úrodný taliansky región Piemont je sídlom značky Sacla, popredného svetového producenta širokej škály talianskych potravín, ako sú tradičné antipasti, pestá, omáčky na cestoviny, nakladaná zelenina a olivy. Vyrábajú sa podľa osvedčených talianskych receptúr z čerstvo zozbieraných plodov, s nekompromisným dôrazom na kvalitu a s rešpektom k životnému prostrediu. Nenájdete v nich žiadne konzervanty, farbivá, ani geneticky modifikované organizmy, zato sú plné autentických chutí a vôní talianskej kuchyne. Pretože neobsahujú ani lepok, sú vhodné aj pre celiatikov. Vyskúšajte aj vy fantastické výroby značky Sacla. Za ochutnanie určite stojí bazalkové pesto s medvedím cesnakom, pesto s bielou aj čiernou hľuzovkou, paradajková omáčka Bolognese na cestoviny, zeleninová omáčka Sugo a mnohé ďalšie. Ak sa chcete vyhnúť laktóze či glutamanu, siahnite po vegánskych verziách produktov značky Sacla.

Viac informácií na www.intercibus.sk

Zdravo a Chutne 2016

PRÉMIOVÁ KVALITA I CHUŤ

Prieskumy trhu potvrdzujú, že spotrebitelia sú ochotní za kvalitné mäsové výrobky akceptovať vyššiu cenu. Určite sa vám to oplatí pri výrobkoch Premium radu značky Mecom s vysokým obsahom mäsa. Okrem šuniek, salám a slaniny v ňom nájdete obľúbené párky so skutočne pravou mäsovou chuťou. Doprajte si ju v Berlínskych (80% podiel mäsa) či Cisárskych párkoch (97%), vhodných aj na bezlepkovú diétu. Teľacie párky (81%) vás presvedčia najvyšším podielom teľacieho mäsa na trhu. Ak máte radi párky aj klobásy, skvelý kompromis predstavujú Debrecínske klobásky (85%). Okrem Premium radu vyskúšajte aj NATUR párky (Viedenské, Frankfurtské a Bratislavské) s obsahom mäsa 70% bez pridaných éčok, lepku a glutamanu, vyrobené na Slovensku.

Viac informácií na www.viemecovamchuti.sk

Zdravo a Chutne 2016

NIET NAD MORSKÉ RYBY

Medzi piliere povestne zdravej stredomorskej diéty patria neodmysliteľne aj morské ryby. Doprajte si najmä mastné druhy, ako sú sardinky, tuniak, losos a makrela. Obsahujú vitamíny A, C, D, E, K a B, bielkoviny, vápnik, magnézium, fosfor, draslík, zinok, meď a selén. Hlavne sú však zdrojom Omega-3 a 6 mastných kyselín (najmä alfa-linolénovej - ALA), ktoré si organizmus sám nevytvorí. ALA je dôležitá pri prevencii niektorých autoimunitných chorôb, kôrnatenia ciev či zvýšeného krvného tlaku a pomáha aj pri alergiách, zápaloch a depresii. Rybacie produkty štandardnej kvality ponúka značka Giana. Skúste napríklad jej Tuniakový šalát alebo Treščiu pečeň vo vlastnom oleji. Vysokokvalitné rybacie konzervy nájdete pod značkou Kaiser Franz Josef Exclusive. Ochutnajte napríklad skvelé kúsky tuniaka s chilli alebo filety z makrely, údené, v olivovom oleji, v oleji s paradajkami či pikantné s tabascom.

Viac informácií na www.goral.sk

Zdravo a Chutne 2016

SÓJOVÝ TVAROH

Tofu je japonský názov pre tvaroh, vyrobený zo sójového mlieka. Zachováva si väčšinu nutričných predností sóje, najmä vysoký obsah esenciálnych bielkovín, mastných kyslín, vitamínov skupiny B a minerálov. Obsahuje 2-3 krát viac železa ako varené mäso. Tofu značky Soy’n’Health je vyrobené tradičnou ázijskou technológiou s použitím výťažku z morskej soli na zrážanie tvarohu. Vyznačuje sa ľahkou štruktúrou a príjemnou chuťou. Neochutené Biele tofu je vhodné na prípravu sladkých i slaných jedál. Údené tofu je jemne korenené sójovou omáčkou a cesnakom. Špeciál tofu sa marinuje v sójovej omáčke s cesnakom a je ľahko solené. Zeleninové tofu má výraznú chuť hrášku, mrkvy, papriky a zmesi korenín.

Viac informácií na www.soynhealth.sk

Zdravo a Chutne 2016

ZDRAVŠIE MLSANIE

Orechy a sušené plody značky Dr. ENSA sú výborné len tak, prirodzene. Ak si ich chcete vychutnať v rafinovanejšej forme, môžete si pripraviť domácu nutelu, odporúčame s raw kakaom a kokosovým cukrom alebo si môžete urobiť vlastnú müsli tyčinku s obsahom orechov minimálne 60% a zvyšok môžete pripraviť práve zo sušeného ovocia. Sušené, pričom nemáme na mysli presladené, ale naozaj len sušené plody sú skvelou možnosťou pre mašktrníkov, ako sa vyhnúť stuženým tukom a nežiaducim umelým prísadám. Okrem skvelej chute vám poskytnú potrebnú dávku vitamínov, minerálov a užitočnej vlákniny. Pomôžu vám sústrediť sa počas dňa a deťom v škole tiež padnú vhod. Nie nadarmo má vlašský orech tvar ľudského mozgu. V ponuke značky Dr. ENSA nájdete ich široký sortiment. Z tradičných domácich druhov ovocia sú zastúpené jablká, slivky a marhule. Na výber máte aj niekoľko druhov hrozienok, datle, figy, brusnice, banány alebo kustovnicu čínsku, známu aj ako goji. Samozrejme, primárne sa tešíme z ich chute, ale okrem potešenia sušené plody poskytujú energiu, dávku vitamínov, minerálov a užitočnej vlákniny, ktorá Slovákom veľmi často v strave chýba. Datle napríklad obsahujú draslík, dôležitý pre riadne fungovanie nervovej sústavy. Figy zasa prekypujú obsahom železa. Látky obsiahnuté v goji podporujú činnosť pečene. No a sušené jablká sú výborným zdrojom pektínu, ktorý znižuje cholesterol a podporuje zdravé trávenie. Takže odteraz ich budete ponúkať deťom i návštevám namiesto nezdravých vysmážaných vecí, ktorých obsah ani nechcete poznať. Sušené plody sa výborne hodia do raňajkových dobrôt s jogurtom alebo obilnými kašami.

Viac informácií na www.encinger.sk

Zdravo a Chutne 2016

NIELEN PRE DETI

Tvaroh a smotana spolu jednoducho ladia. Presvedčivým dôkazom kvalitného akordu ich chutí je smotanový krém Bobík z Bohušovickej mlékarny. Mäkký tvaroh sa v ňom snúbi s čerstvou jemnou smotanou v lahodnom mixe, ktorý si podmaní chuťové poháriky vašich ratolestí. Tie sa môžu tešiť na vanilkový Bobík, prinášajúci nezameniteľnú kombináciu smotanového krému s príchuťou vanilky. Malých čokoholikov poteší čokoládový Bobík a tým, ktorý váhajú medzi vanilkou a čokoládou je určený mix ČokoVanilka. Bobík je vyrobený bez éčiek, lepku, farbív a konzervantov, čo je určite dobrá správa pre rodičov, ktorí chcú aj takouto formou deťom poskytnúť vápnik, dôležitý pre ich vývoj. Mimochodom, rodičia sa nemusia ostýchať, smotanový krém Bobík dostanú okrem základného 70 g balenia aj v 140 g Maxi a hlavne 225 g Family verzii. Takže maškrtiť môže celá rodina.

Viac informácií na www.bobik.cz

Zdravo a Chutne 2016

VARTE S QUINOA!

Skúsili ste už quinou? Ak nie, napravte to s ponukou značky Vido. Táto bezlepková pseudoobilnina patrila k hlavným potravinám starovekých civilizácii Južnej Ameriky. Pre jej výživové hodnoty ju nazývali matkou všetkých zŕn. Oplýva vysokými hodnotami fytonutrientov a flavonoidov, bojovníkov s rakovinou. Dodá vám aminokyseliny, mangán, horčík, vápnik a bielkoviny. Po 15 až 20 minútach varenia má jemnú, nadýchanú štruktúru a ľahko orieškovú chuť. Skvelá je s ovocím a orechmi na raňajky, aj ako príloha so zeleninou. V ponuke značky Vido nájdete bielu aj červenú quinou. Keďže majú približne rovnakú dobu varenia, môžete ich pripraviť spolu. Vaše jedlo bude nielen výborne chutiť, ale aj efektne vyzerať.

Viac informácií na www.koreniny.sk

Zdravo a Chutne 2016

CHRUMKAVÁ NÁLADA BEZ LEPKU

Máte chrumkavú náladu? Spoľahlivo vám s ňou pomôžu snacky a sušienky značky Schär, európskeho lídra v produkcii bezlepkových potravín. Výborne vám padnú na desiatu, počas cesty, ku káve aj k vínu ako drobné pohostenie pre návštevu. Práve preň sú ako stvorené Grissini, populárne talianske chlebové tyčinky. Schär ich ponúka v bezlepkovej verzii, aj bez obsahu mlieka, vajec a sóje. Krehké, chrumkavé, bezlepkové a hlavne veľmi chutné, presne také sú ovsené sladké sušienky Avena, ktoré sú ideálne napríklad ako malá desiata na cesty. Obsahujú až 55% celozrnného ovsa, preto sú bohaté na užitočnú vlákninu, zinok, železo či vitamín B1. Ak si k obľúbenej káve alebo čaju radi zahryznete niečo drobné, ochutnajte Biscotti con cioccolato. Čaro týchto bezlepkových sušienok spočíva vo výnimočnej chuti tmavej čokolády, v ktorej sú máčané. So značkou Schär si kvôli lepku chrumkanie nemusíte odopierať.

Viac informácií na www.global.schaer.com/sk

Zdravo a Chutne 2016

POTRAVA BOHOV NAJVYŠŠEJ KVALITY

Pôvodné civilizácie Latinskej Ameriky považovali kakao za potravu bohov. Bohatý obsah antioxidantov, horčíka a železa mu prisúdil hrdý status tzv. superpotraviny. Zážitok z jeho intenzívnej chute nájdete v bio kakaových produktoch značky Healthlink. Bio kakaový prášok z Peru sa vyrába sušením, zomletím a odtučnením kakaových bôbov. Skvelo sa hodí do čokoládových a kakaových nápojov i dezertov. Značka Healthlink ponúka aj Raw kakaový prášok zo špeciálnych nepražených bôbov Arriba, pestovaných len v Ekvádore. Majú mimoriadne chuťové vlastnosti s ovocnými a kvetinovými tónmi. Z raw kakaového prášku si pripravíte výborné mandľovo-kakaové mlieko alebo kakaovo-kokosové guľôčky s medom a kokosovým maslom. Ak radi chrumkáte, doprajte si tzv. nibs, raw bio nepražené drvené kakaové bôby. Jedinečná čokoládová chuť a vysoká kvalita ich predurčujú na priamou konzumáciu alebo pridanie do jogurtov, zmrzlín či cereálií.

Viac informácií na www.healthlink.cz

Zdravo a Chutne 2016

PRVOTRIEDNE SLADENIE

Už kujete plány na sviatočné pečivo, neodmysliteľne prispievajúce k vytvoreniu tej správnej atmosféry pri rodinných stretnutiach? Prvotriedne ingrediencie sú pri pečení kľúčové. Pokiaľ ide o cukor, spoľahnite sa na poctivú kvalitu Slovenských cukrovarov a produkty osvedčenej značky Korunný cukor. Korunný BIO CUKOR kryštálový sa vyrába z cukrovej repy, pestovanej na poliach s označením BIO. Má výnimočnú chuť, nie je geneticky modifikovaná a podlieha prísnemu systému kontroly. BIO CUKOR je vynikajúci na sladenie jedál, nápojov a univerzálne využitie v každej kuchyni. Korunný cukor hnedý trstinový kryštálový je prírodný produkt, charakteristický svetlo-zlatou farbou, karamelovou chuťou a jemným sladom so štipkou škorice. Trstinový cukor je vďaka svojmu špecifickému charakteru výborný na pečenie, ale aj na sladenie studených a horúcich miešaných nápojov. Veľa zdaru pri pečení aj vytváraní slávnostnej pohody!

Viac informácií na www.korunnycukor.sk

Zdravo a Chutne 2016

MED S FANTÁZIOU

Výbornou vlastnosťou medu je jeho schopnosť snúbiť sa s inými ingredienciami a vytvárať príťažlivé chuťové „sobáše“. Dôkazom je Vitamed, moderná produktová línia značky Medas. Príťažlivé 250-gramové balenia ponúkajú prémiovú kvalitu v podobe zmesi prvotriedneho medu a kvalitnej koncentrovanej ovocnej šťavy. K dispozícii máte tri atraktívne voľby Vitamed, výrobok z medu a černicovej, brusnicovej a limetkovej šťavy. Vitamed ponúka skutočne pozoruhodnú a lahodnú symbiózu, v ktorej sa medovo-ovocné arómy a chute navzájom prelínajú, ozvláštňujú a nádherne dopĺňajú. Vitamed môžete používať ako klasický med pri príprave obľúbených raňajok v podobe jogurtu či obilných kaší, ale aj nápojov, krémov či pečených dezertov. Ale to už ponecháme výlučne na vašej fantázii, sme si istí, že po ochutnaní začne pracovať naplno...

Viac informácií na www.ochutenymed.sk

Zdravo a Chutne 2016

PRIČARUJTE SI LETO

Doprajte si aj v zime kúsok leta v podobe 100% ovocnej nátierky 100 da Frutta talianskej značky Menz & Gasser. Osvedčená tradičná receptúra a 240 g čistého ovocia. Jahoda, malina, lesné ovocie, čerešňa, marhuľa a broskyňa/maracuja, jedna možnosť lákavejšia než druhá. Výborne doplnia jogurt, skvele sa hodia na palacinky, lievance či torty. Nehovoriac o tom, že vaše vianočné košíčky budú so 100% ovocnou nátierkou 100 da Frutta dokonalé. Ale dobré jazyky tvrdia, že úplne najlepšie chutí 100 da Frutta len tak, keď si ju vychutnávate lyžičkou priamo z pohára. Práve vtedy najintenzívnejšie vnímate jej očarujúcu arómu a lahodnú ovocnú chuť. Pričarujte si leto.

Viac informácií na www.intercibus.sk

Zdravo a Chutne 2016

IDE TO RAZ-DVA

Ušetrite čas na prípravu chutného dezertu vďaka prvotriednym medovým, orechovým a dobošovým plátom značky Geras. Už 15 rokov vyrába svoje produkty z najkvalitnejších surovín prevažne od slovenských dodávateľov. Medové pláty sú charakteristické príjemnou medovou chuťou a vytvoria dokonalú súhru chutí s plnkami podľa vašich preferencií a fantázie. Skvelé sú najmä plnky z pudingov a masla a ich kombinácie s ovocím, orechmi či kokosom. Rafinovaný dezert vytvoríte aj z dobošových plátov s prírodnou vanilkovou arómou, ktorú výborne doplní napríklad kávový krém. Značka Geras myslí aj na priaznivcov báboviek, ktorí majú na výber citrónovú a tvarohovú. Čas na prípravu ste ušetrili, viac vám ho ostane na vychutnávanie.

Viac informácií na www.geras.sk

Zdravo a Chutne 2016

CHUŤ TROPICKÉHO RAJA

Slaďte obozretne, vaše telo to ocení. V ponuke značky Iswari nájdete nízkoglykemické prírodné sladidlá s menším obsahom energie. Jedným z nich je xylitol, získavaný z xylanu v rastlinách, ovocí a zelenine. Je o cca 40% menej kalorický ako cukor, pritom rovnako sladivý, a s nízkym glykemickým indexom 13 vhodný aj pre diabetikov. Kokosový cukor z nektáru kvetu kokosových paliem je skutočnou delikatesou s jemnou karamelovou príchuťou. Nie je rafinovaný, má nízky glykemický index 35, obsahuje draslík, horčík, zinok a vitamíny skupiny B. Najmä na sladenie nápojov sa hodí sirup z rastliny agáve. Má nízky glykemický index 22, lahodnú chuť, ale takisto vysoký obsah fruktózy (65 %), preto je na mieste striedme užívanie.

Viac informácií na www.iswari.cz

Zdravo a Chutne 2016

DOBRÉ KOKOSOVÉ

Výborná chuť, nádherná vôňa, široké možnosti využitia a pozitívny vplyv na ľudské zdravie stoja za rastúcou popularitou kokosových produktov. Značka Healthlink vám ich prináša v prvotriednej bio kvalite. Extra panenský kokosový olej je lisovaný za studena z dužiny kokosov, pestovaných v ekologickom poľnohospodárstve. Bio kokosový olej má protiplesňové, antivírové a antibakteriálne schopnosti a je účinný proti infekciám a kvasinkám. Pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi, aj pri redukčnej diéte. Účinne ošetrí suchú, citlivú či poškodenú pokožku. Má lahodnú chuť a neprepaľuje sa, preto je všestranne využiteľný v studenej i teplej kuchyni. Ručne zbieraný 100% bio kokosový cukor z nektárov kokosovej palmy je čisto prírodný a nerafinovaný produkt. V regióne južnej a juhovýchodnej Ázie sa ako obľúbené sladilo používa stáročia. Spoznajte jeho jemnú karamelovú chuť, ktorá sa výborne uplatní v studených aj teplých nápojoch i v rôznych dezertoch. Skúste aj Bio kokosový cukor so zázvorom, ktorý k lahodnej chuti cukru pridá ľahko pikantný podtón a príjemne prehreje organizmus. Bio kokosová múka zo sušenej a zomletej kokosovej dužiny nie je bielená ani chemicky upravovaná. Má preto prirodzene krémovú farbu a príjemnú arómu. Je bezlepková, ľahko stráviteľná a má vysoký obsah vlákniny. Pozdvihne váš jogurt, zjemní mliečne koktejly aj polievku a pri zmiešaní s obilnou múkou (20%) ozvláštni vaše pečivo.

Viac informácií na www.healthlink.cz

Zdravo a Chutne 2016

MODERNÉ SLADENIE

Chcete sladiť inak? Stevion je prírodné sypké sladidlo, plne nahrádzajúce repný cukor. Jeho hlavnými sladivými zložkami sú glykozidy steviolu zo Stévie cukrovej a vláknina inulín z koreňa čakanky. Keďže glykozidy steviolu sú 300x sladšie ako repný cukor, Stevion bol vyvinutý tak, aby jeho sladivosť bola rovnaká ako pri cukre. Obsiahnutý inulín predstavuje diétnu rozpustnú vlákninu, ktorá v hrubom čreve slúži ako zdroj „potravy“ pre priateľské baktérie. Prírodné sladidlo Stevion je vhodné pre tých, ktorí sa nechcú vzdať sladkého a boja sa priberania, pre dospelých i deti, ale najmä pre diabetikov a ľudí s predispozíciou k diabetu, s kardiovaskulárnymi ochoreniami a obezitou. Stevion zakúpite v predajniach zdravej výživy a v sieti lekární Plus Lekáreň.

Viac informácií na www.vemica.eu

Zdravo a Chutne 2016

LIEK I LAHÔDKA

Podľa štatistík konzumuje priemerný Slovák až 3x menej medu ako obyvatelia vyspelých krajín sveta. Pritom tradícia včelárstva sa dá na našom území vystopovať až do 5. storočia, nehovoriac o skutočne prvotriednej kvalite slovenského medu. Tento prírodný elixír okrem svojich hlavných zložiek, glukózy a fruktózy obsahuje minerály ako jód, kobalt, zinok a železo, vitamíny C, A, D, K, E a skupiny B. Med má preukázateľne antibakteriálne účinky a pôsobí dezinfekčne. Podporuje imunitu, funkciu vnútorných orgánov, hojenie rán a pomáha pri prechladnutí či pásovom opare. Pri výbere medu dbajte na jeho kvalitu a pôvod. Najlepšie je kupovať ho od osvedčených producentov, akým je aj spoločnosť, ktorá med vyrába aj nakupuje od včelárov z celého Slovenska. Jej prvotriedne, pravidelne kontrolované produkty nesú hrdé označenie „Garancia slovenského medu“. Pokiaľ ide o druh, voľbu ponechávame na vašich chuťových pohárikoch a zvyklostiach. Výborný je agátový, kvetový alebo lipový med značky Medas. Ak preferujete lesný med, telu ním dodáte ešte viac aminokyselín a minerálnych látok. Nech už vám vyhovuje ktorýkoľvek, určite viete, že ho môžete využiť pri varení aj pečení. Pomôže vám pri rôznych neduhoch, spojených s nastávajúcim chladným obdobím. S medmi značky Medas máte prírodu na svojej strane.

Viac informácií na www.medas.sk

Zdravo a Chutne 2016

OBJAVTE ŠŤASTNÝ ŽIVOT

Ak vám nechýba invencia, vnímanie trendov, oddanosť zdravému životnému štýlu a presvedčenie, že zdravé potraviny vás môžu posilniť, máte aj šťastný život. Slovenská firma Happylife sa už od roku 2009 venuje výrobe a predaju biopotravín. Jej produkty sú prirodzene bezlepkové, bez laktózy, pridaného cukru, konzervantov a farbív. Celosvetovo bezkonkurenčné a vďaka pohánke prirodzene bezlepkové sú BIO Babičkine pohánkové oblátky. Ak ich radi chrumkáte na slano, potešia vás zeleninové, tekvicové, mrkvové, paradajkové s bazalkou i viaczrnné, ak preferujete sladké, skúste vanilkovo-orechové, kokosovo-badiánové či jablkovo-škoricové. Z hľadiska zloženia sú v Európe unikátom aj ručne robené BIO HAPPYLIFE coco bar tyčinky. Potešia milovníkov kokosu čisté, s hrozienkami, kakaovými bôbami alebo rakytníkom. Na desiatu, počas ciest či pri športe vám energiu, vitamíny a cennú vlákninu dodajú BIO & RAW Tyčinky HAPPYLIFE zo sušeného ovocia a orechov.

Viac informácií na www.happylife.eu

Zdravo a Chutne 2016

NEFALŠOVANÁ ČOKOLÁDA

Nemáme v úmysle doberať si vás rečníckou otázkou, či máte radi čokoládu. Radšej vám v očakávaní jasnej odpovede dáme do pozornosti pozoruhodný rad ručne vyrábaných bio čokolád HAPPYLIFE CHOCO, ktoré ocenia všetci znalci a milovníci skutočnej horkej čokolády. V súlade s princípmi výroby bio potravín a filozofiou značky Happylife v čokoládach HAPPYLIFE CHOCO nenájdete žiadne mliečne zložky, sójový lecitín ani ďalšie aditíva, stabilizátory, emulgátory či konzervanty. V bio čokoládach HAPPYLIFE CHOCO je na prvom mieste prirodzená a nefalšovaná chuť. Môžete si ju vychutnať čistú a intenzívnu v podobe 80%-nej čokolády, alebo ako 60-65%-nú v rôznych rafinovaných, originálnych a netradičných kombináciách. Vyskúšajte prekvapivé harmónie chutí, ktoré dokáže čokoláda vytvoriť s morušou, mandľami, ríbezľami, čerešňami či rakytníkom. Existuje lepší spôsob, ako svojmu telu dopriať antioxidanty?

Viac informácií na www.happylife.eu

Zdravo a Chutne 2016

PRE TELO I DUŠU

Večery sú chladné a vy čoraz častejšie siahate po šálke obľúbeného nápoja na zahriatie. Neprekvapí nás, ak je ním kakao alebo horúca čokoláda s pridanou hodnotou magickej kombinácie lahodnej chuti a zmyselnej vône, ktorá súčasne zahreje telo, pohladí dušu a dodá energiu. Ak si ju chcete pripraviť bez dlhého čakania, vyskúšajte niektorý z produktov osvedčenej značky Kávoviny, s tradíciou výroby, siahajúcou až do roku 1896. Instantný kakaový prášok Doušek s 25% obsahom kakaa si pripravíte naozaj rýchlo, stačí 2-3 kávové lyžičky zaliať horúcim mliekom a po zamiešaní si môžete svoje kakao okamžite vychutnávať. Rovnako bezproblémová je príprava instantného kakaového nápoja Horúca čokoláda, takisto s 25% obsahom kakaa. Obsah vrecka zmiešajte s horúcou vodou a zakrátko sa už môžete opájať známou upokojujúcou arómou. A nezabudnite ponúknuť šálku aj rodine či priateľom.

Viac informácií na www.kavoviny.cz

Zdravo a Chutne 2016

SUPERČOKOLÁDA

Značka Iswari ponúka bio a raw čokolády z nepraženého kakaa, bez pridaných rafinovaných cukrov, konzervantov a farbív. Zato obsahujú tzv. superfoods a sú sladené nerafinovaným kokosovým cukrom, ktorý na jazyku vytvára jemnú zrnitú štruktúru. Na raw čokoládach Iswari oceníte, že prešli len minimálnym a prirodzeným spracovaním od kakaových bôbov po hotový výrobok. Môžete tak zakúsiť ich autentickú a intenzívnu chuť. A nielen to, vaše chuťové poháriky sa môžu kochať originálnymi kombináciami s goji a zázvorom, vanilkou a lucumou, mätou či pomarančom a quinoou. Mimochodom, viete že kakao obsahuje tryptofán, ktorý zvyšuje hladinu hormónu dobrej nálady – serotonínu? Zvýšte si ju s čokoládami Iswari aj vy.

Viac informácií na www.iswari.cz

Zdravo a Chutne 2016

SAMÉ DOBRÉ VECI

Datle, kešu orechy, mandle, pistácie. Energetická tyčinka Yami snack má čisto prírodné zloženie, bez pridaného cukru a konzervačných látok. Datle sú vďaka vysokému obsahu prírodných cukrov zásobárňou energie. Obsahujú vápnik, meď, chlór, železo, draslík, dôležité vitamíny a aminokyselinu tryptofán. Tá sa v mozgu mení na serotonín, zaručujúci dobrý spánok. V kešu orechoch dostanete dávku bielkovín, horčíka, draslíka a vitamínov B a K. Mandle vám poskytnú cenný antioxidant vitamín E, prospešnú vlákninu, zdravé tuky aj horčík. Pistácie sú bohaté na vitamíny A, B, E, esenciálne aminokyseliny a fytosteroly, redukujúce „zlý“ cholesterol v krvi. Dôvodov pochutiť si na tyčinke Yami snack máte viac než dosť.

Viac informácií na www.yami.sk

Zdravo a Chutne 2016

BIO A FAIRTRADE

Kvalitná horká čokoláda obsahuje aspoň 70% kakaovej hmoty, kakaové maslo a cukor. Mliečna nie menej ako 50% kakaovej hmoty, doplnenej mliekom a cukrom. Ak čokoládu zlomíte a jemne pukne, obsahuje kakaové maslo, nie rastlinný tuk. Kvalitná čokoláda sa v ústach pomaly rozpúšťa, zanechávajúc výraznú a lahodnú chuť. A ako ešte spoznať kvalitnú čokoládu? Vyrába ju Josef Zotter, jeden z top svetových čokolatiérov, v štajerskom Riegersburgu, výlučne v bio kvalite a sledujúc princípy Fair trade. To znamená, že čokolády Zotter neobsahujú žiadne umelé arómy, farbivá ani konzervanty a pestovatelia kakaa dostávajú férovú cenu, umožňujúcu slušný životný štandard a udržateľný rozvoj podnikania. Čokolády Zotter dostanete v nespočetných originálnych príchutiach, zabalené v úchvatných dizajnových obaloch.

Viac informácií na www.choco-land.sk

Zdravo a Chutne 2016

SO ZNÁMKOU FAIRTRADE®

Symbolika, vášeň pre remeslo, prémiová kvalita a férovosť charakterizujú mestskú pražiareň Samay. Názov symbolicky (tak ako pôvodná káva) pochádza z Etiópie, v amharčine znamená „nebo“. Samay ponúka výlučne vysokokvalitné tzv. specialty kávy odrody arabica z východnej Afriky a strednej a južnej Ameriky. Praženie prebieha v malých várkach, s neustálou kontrolou stavu zŕn. Káva je balená do bariérových obalov s jednocestným membránovým ventilom, zaručujúcim čerstvosť až po dobu 12 mesiacov. Samay je jediná slovenská pražiareň kávy s oficiálnym certifikátom Fairtrade. Pri kúpe kávy so známkou FAIRTRADE® máte istotu, že bola dopestovaná za dôstojných ľudských a pracovných podmienok a s ohľadom na životné prostredie.

Viac informácií na www.samaycoffee.com

Zdravo a Chutne 2016

DOBITE SI BATERKY

Dobite baterky s energetickými tyčinkami Chimpanzee. Z bohatej ponuky vyberáme tyčinku Datle & čokoláda. Skvele chutí a obsahuje komplexné sacharidy, vlákninu a bielkoviny. Datle sú bohaté na draslík, vitamíny A i B1, železo, vápnik, horčík a vlákninu. Spolu s pravou horkou belgickou čokoládou poskytnú rýchlu energiu. Tyčinka Karamelové kešu, ktorá je bez lepku, vás očarí kombináciou chute kešu orechov a prirodzene vyrábaného karamelu. Kešu orechy obsahujú cenné nenasýtene mastné kyseliny, dôležitý horčík a sú bohaté na vitamíny skupiny B1 a B2. Ak potrebujete doplniť energiu počas fyzickej aktivity, ale hoci aj pri riadení auta alebo keď sa potrebujete koncentrovať v práci, dajte si Chimpanzee Energy Chews. Bio sirup z hnedej ryže a jeho pomalšie sa štiepiace cukry vám budú energiu dodávať postupne. Výrobky si môžete zakúpiť v predajniach Astévia a UGO Juice baroch a v ďalších vybraných predajniach.

Viac informácií na www.chimpanzeebar.sk

Zdravo a Chutne 2016

SUPER STRAVA PRE MAČKY

Ak chcete dať svojej mačke len to najlepšie, inšpirujte sa najnovšími trendmi vo výžive zvierat. Ich strava sa stále viac približuje ľudskej. Obsahuje vysoký podiel mäsa, ale nezabúda ani na liečivé byliny, ovocie a zeleninu a v zložení sú zastúpené aj potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Český výrobca krmív, značka Fitmin, v tomto smere udáva krok. Na trh uvádza nový rad superprémiového krmiva Fitmin Purity s čerstvým, vysoko kvalitným, strojovo vykosteným mäsom a bez obsahu potenciálnych alergénov. Grain free (bezobilninové) granule dostanete v ôsmich variantoch, ktoré pokryjú život zvieraťa od mačiatka po seniora, pričom nechýbajú ani tie, špeciálne určené pre kastrované mačky, dlhosrsté mačky či maškrtné jedince.

Značka Fitmin tiež prináša varianty podporujúce močové cesty alebo ústnu dutinu. Všimnite si bližšie receptúru krmiva Fitmin Purity. Ako sme už spomenuli, je úplne grain free. To znamená, že neobsahuje žiadne obilniny, ktoré môžu spôsobovať alergie, a je založená na hrachu a zemiakoch. Strukovinový základ okrem toho znižuje glykemický index krmiva a napomáha tak bojovať proti obezite. Okrem vysokého podielu živočíšnych zložiek obsahuje krmivo Fitmin Purity aj celý rad ďalších prísad, ktoré pozitívne podporujú zdravie mačiek. Za zmienku stoja najmä prebiotiká, vyvážený pomer omega-3 a 6 mastných kyselín alebo bylinky ako lipa, harmanček, žihľava, púpava a medovka, ktoré pomáhajú udržiavať správnu vitalitu zvieraťa. Dôležitými ingredienciami sú aj rôzne druhy ovocia a zeleniny - napríklad kustovnica, známa ako goji, priaznivo ovplyvňujúca obranyschopnosť organizmu, čierne ríbezle, spomaľujúce starnutie, čučoriedky pre zlepšenie kvality zraku i brusnice známe svojimi antibakteriálnymi účinkami. Vaša mačka by rozhodne nevolila nič iné...

Viac informácií na www.fitmin.sk

Zdravo a Chutne 2016

RAW A BIO SNACK VŽDY PO RUKE

Proteínové tyčinky Chimpanzee predstavujú pohotovú a zdravú alternatívu rýchlych desiat, ktorá je vždy po ruke. Obsahujú vysoké množstvo bielkovín, sú preto vhodné pre vegetariánov i športovcov pred tréningom aj po ňom. Novinka, proteínová Chimpanzee 100% bio tyčinka Arašidové maslo obsahuje 12 g ľahko stráviteľných rastlinných bielkovín z BIO hnedej ryže. Dôležitou zložkou sú arašidy, bohaté na vápnik, horčík, draslík aj vlákninu či sacharidy, zdroj trvalej energie. 100% bio, raw a vegánska je proteínová tyčinka Chimpanzee Pistácia. Nájdete v nej datle, bielkoviny z hnedej ryže, kokosový olej a pistácie. Tie obsahujú proteíny, zdravé tuky, minerály, vitamíny (A, B, E) a esenciálne aminokyseliny. Výrobky si môžete zakúpiť v predajniach Astévia a UGO Juice baroch a v ďalších vybraných predajniach.

Viac informácií na www.chimpanzeebar.sk

facebook Google+