Napísali o nás

Zdravo a chutne – to dáš!

Populárna celoslovenská kampaň Zdravo chutne sa v rámci jubilejného 5. ročníka rozhodla pre pozoruhodnú novinku – pilotný prvý ročník podujatia pre školy pod názvom “Zdravo a chutne - to dáš!”. Leitmotívom podujatia pre deti a mládež vo veku od 12 do 17 rokov bolo podporiť zdravé stravovacie a nákupné návyky detí a mládeže, vzbudiť záujem o kvalitu, pôvod a výživovú hodnotu rozličných potravín a pozitívne ovplyvňovať jedálniček celej rodiny.

Organizátorka kampane a autorka pilotného projektu Mgr. Denisa Priadková dala takmer 4-hodinovému podujatiu hravú formu súťaže medzi košickým gymnáziom M.R. Štefánika a bratislavským gymnáziom Metodova. Teoretická časť poskytla zúčastneným tímom možnosť prezentovať svoje názory na potraviny, diétne návyky rodín, význam fyzickej aktivity a príbuzné témy prostredníctvom esejí, z ktorých mnohé priniesli aj podľa názoru odborníkov trefné, vyzreté a podnetné názory. Angažovaný prístup gymnazistov sa neskôr preniesol aj do praktickej časti súťaže. Aktívne sa zhostili úlohy nakúpiť potraviny na prípravu raňajok v hodnote 10 € v najbližšej predajni obchodnej siete Billa, ktorá pre tento účel poskytla poukážky v uvedenej hodnote. S rovnakým záujmom sa zúčastnili kvízov, tematicky spojených s kampaňou Zdravo a chutne a tvorivosť v kombinácii s odhodlaním preukázali gymnazisti aj pri príprave jedál ázijskej a stredomorskej kuchyne za účasti profesionálneho kuchára, ktorá tvorila záverečnú časť súťaže. Napriek mladosti a prirodzene menším skúsenostiam, bratislavskí aj košickí gymnazisti preukázali solídnu informovanosť o problematike kvalitnej výživy a jej význame pre ľudské zdravie. Prísľubom do budúcnosti však bola najmä ich spontánna zvedavosť, snaha poznávať nové a úprimný záujem o tematiku zdravej výživy, resp. zdravého životného štýlu celkovo. Prejavil sa i regionálny rozdiel, kvalitnejšie potraviny a značky boli prirodzene oveľa familiárnejšie v Bratislave ako na východe krajiny, naopak, znalosti napríklad o pestovaní plodín boli lepšie v Košiciach.

Deti i ich pedagógovia zvládli podujatie na jednotku s hviezdičkou. Vďaka neúnavnej práci a zaujatiu redaktorky Táni Šuškovej zo Slovenského rozhlasu získala dokonca reportáž o Zdravo a chutne - to dáš! medzinárodné ocenenie Zlatý hrozen. O dôvod viac užitočné, atraktívne a invenčné podujatie zopakovať.


To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš To dáš


facebook Google+