Zdravo a chutne

Zdravotné problémy

Lekári rozlišujú v rámci normálneho tlaku (TK <140/90 mm Hg) ešte dve podkategórie: normálny krvný tlak (120-129/80-84 mm Hg) a vysoký normálny tlak (130- 139/85-89 mm Hg). Vysoký normálny tlak je označovaný ako prehypertenzia, tzn. ide o stav predchádzajúci vzniku samotnej hypertenzie. Pri krvnom tlaku s hodnotami 130-139/85-89 mm Hg totiž existuje vysoká pravdepodobnosť prechodu týchto hraničných hodnôt do skutočnej hypertenzie.


lieky a potraviny

Zdravo a Chutne 2015 Potraviny a Lieky Zdravá životospráva sa stala životným štýlom, ktorý si osvojuje čoraz viac ľudí všetkých generácií. Vzdelávajú sa, zdieľajú informácie a odporúčania o tom, čo jesť, ako sa hýbať. Tu a tam sa objavia informácie o čisto prírodných produktoch, ktoré zaručujú pevnejšie zdravie a štíhlejšiu postavu. Takým je aj citrusové ovocie grep, ktoré sa stalo všeobecne známym až koncom 19. storočia, keď dovtedy sa pestovalo ako ozdobná drevina. Grep si pre svoje vlastnosti a svoju typickú mierne horkú chuť získal veľkú obľubu nielen medzi vedcami a lekármi, ale aj v gastronómii. Obsahové látky grepu podporujú spaľovanie tukov a látkovú premenu cukrov. Potvrdil to aj vedecký pokus na amerických pacientoch s nadváhou, ktorí konzumovali polovičku grepu (prípadne pohár grepovej šťavy) pred každým jedlom a bez ďalšej zmeny stravovacích návykov schudli za tri mesiace 1,5 – 4,5 kg. Keď sa k tomu pripočíta priaznivý účinok grepu na trávenie, účinná regulácia črevnej činnosti, znižovanie hladiny cholesterolu či vysoký obsah betakaroténu a najmä vitamínu C, cítime priam povinnosť mať doma zásobu tohto ovocia. A predsa sa treba mať na pozore, pretože grep bráni rozkladaniu niektorých liekov v črevách a pečeni. Spozornieť by mali najmä pacienti užívajúci lieky na krvný tlak, rakovinu, zníženie hladiny cholesterolu alebo tie, ktoré sa berú na potlačenie činnosti imunitného systému po transplantácii orgánov. Ak užívajú tieto lieky a konzumujú grep v akejkoľvek forme, môžu sa u nich objaviť vedľajšie účinky. Vzájomnou kombináciou niektorých liekov a grepovej šťavy môže dôjsť k nežiaducim interakciám. Ich najzávažnejšia forma sa nazýva liekové kontraindikácie. Dnes je známych až 16 kontraindikácií grepovej šťavy s rôznymi liečivami. Vo Veľkej Británii boli zaznamenané prípady, keď niektorí ľudia po reakcii medzi chemickými látkami v grepe a liečivách zomreli. Ešte opatrnejší by mali byť konzumenti ľubovníkového čaju, pretože ľubovník bodkovaný má liekovú kontraindikáciu s 30 liečivami. Poznajú ho mnohí pacienti, ktorí sa potrebujú zbaviť stavov strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je známe, že jeho výťažky dobre pôsobia i pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, pri chorobách močových ciest a taktiež proti pomočovaniu detí. Treťou potravinou či skôr nápojom s najčastejšími kontraindikáciami je alkohol. Konzumácia alkoholu – vína, piva a liehovín je zakázaná pri cca 750 liekoch. Alkoholu, ľubovníku a grepu by sa mali vyhnúť ľudia užívajúci lieky na choroby srdca a ciev, nervového systému, na onkologické ochorenia a imunitu.

Zdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2015 Lactanon

mlieko bez obáv

1 z 5 Slovákov trápi laktózová intolerancia. Túto tráviacu poruchu spôsobuje nedostatok enzýmu laktáza v organizme. Ten rozkladá mliečny cukor – laktózu na ľahšie stráviteľné zložky. Laktóza je hlavným cukrom mlieka, konzumácia ktorého zlepšuje vstrebávanie minerálov, vrátane vápnika a stimuluje rast bifidobaktérií v čreve. Znížené vstrebávanie laktózy vedie k tráviacim problémom ako sú hnačky, kolikovité bolesti brucha, nadúvanie, pocity plnosti a u dojčiat celkové neprospievanie a úbytok na hmotnosti. Tablety Lactanon 4500 FCCU s obsahom enzýmu laktáza sú jednoduchou cestou ako sa vyvarovať tráviacich problémov spôsobených cukrom laktózou. Množstvo enzýmu a jeho aktivita v jednej tablete Lactanonu sú dostačujúce k tráveniu i väčšieho obsahu laktózy obsiahnutej v potrave (minimálne 10 g na porciu). S Lactanonom tak môžete mliečne lahôdky vychutnať bez obáv.

Viac informácií na www.vitabalans.skZdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

Odhaľte kvasinky

Candida albicans je kvasinka, bežne sa vyskytujúca na koži a slizniciach. Stres, infekcia, užívanie antibiotík či užívanie hormonálnej antikoncepcie môžu spôsobiť jej premnoženie a následne kandidózu. Ak máte symptómy ako únava, bolesti hlavy a kĺbov, poruchy trávenia, zápaly vagíny, alergie, nepravidelná menštruácia či neplodnosť, využite test Candida Scan. Doma si odoberiete vzorku zo špičky prsta a odošlete ju do laboratória. To presnou metódou ELISA na základe koncentrácie protilátok IgG a IgM zistí, či sa infekcia vyskytla v minulosti a či je chronická alebo aktuálna. Výsledky dostanete najneskôr do 21 pracovných dní a pozitívny výsledok môžete konzultovať so svojím lekárom, ktorý vám nasadí liečbu.Viac informácií na www.food-detective.sk/candida-scanZdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

Váš potravinový detektív

Pocit diskomfortu, zahlienenie, tráviace ťažkosti, bolesti kĺbov, migrény, kožné problémy, poruchy spánku či pocity únavy môžu byť prejavmi potravinovej intolerancie. Odhaľte ju v pohodlí domova pomocou samodiagnostického testu Food Detective™, určujúceho intoleranciu až na 59 potravín. Odoberte malú vzorku krvi, o 40 minút identifikujte tzv. IgG protilátky na niektoré z potravín a zistite, na ktorú ste zareagovali pozitívne. Ešte širší okruh rizikových potravín odhalí vysoko presný test Food Print. Detekuje špecifické IgG protilátky na viac ako 120, resp. 222 druhov potravín. Krv odošlete na analýzu do špecializovaného centra a e-mailom dostanete výsledky testu spolu s postupom, ako dodržiavať eliminačnú diétu. Profesionálne testy Cambridge ELISA 40 a Cambridge ELISA 93 odhalia 40 resp. 93 netolerovaných potravín. Po zaslaní vzorky a jej laboratórnom vyhodnotení metódou ELISA dostanete e-mailom výsledky približne do 14 dní.

Viac informácií na www.food-detective.sk/Zdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

Užitočný lecitín

Slnečnicový lecitín je čisto prírodný doplnok ľudskej výživy s neutrálnou chuťou a vôňou. Patrí medzi tzv. fosfolipidy, tvoriace obal nervových, svalových a iných buniek ľudského tela. Jeho hlavnou účinnou látkou je cholín, prispievajúci k správnej látkovej premene aminokyseliny homocysteín. Jej vysoká hladina poškodzuje cievy a zvyšuje riziko náhlej cievnej príhody, ischemickej choroby srdca a kôrnatenia tepien. Cholín tiež udržiava cholesterol v rozpustnej forme a bráni jeho ukladaniu v cievach. Je dôležitý aj pre udržanie normálnej funkcie pečene, pri jeho nedostatku môže dochádzať k tzv. stukovateniu pečene. Slnečnicový lecitín zakúpite v predajniach zdravej výživy a v sieti lekární Plus Lekáreň.

Viac informácií na www.vemica.euZdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2016

Udržujte rovnováhu

Zaznamenali ste po tridsiatke zmeny svojho tela? Spôsobujú ich prirodzené hormonálne výkyvy, pokles hormónov a ich nerovnováha. Práve tá spomaľuje metabolizmus, znižuje spotrebu kalórií, stojí za zvýšením hmotnosti. Re-code®, výživový doplnok, vďaka patentovanej receptúre 3NERGY® hormonálnu rovnováhu obnovuje, rekóduje správy prenášaných estrogénov, „rozdeľuje“ tukové zásoby na správne miesta a detoxikuje organizmus. 3NERGY® pozostáva z 3 základných prvkov: izoflavonoidov, mikroflóry a floridzinu. Najbežnejším zdrojom izoflavonoidov je sója. Re-Code® sóju neobsahuje. Izoflavonoidy, ktoré sa nachádzajú v prípravku pochádzajú z rastliny Pueraria lobata, známejšej ako kudzu, ktorá pochádza z Ázie a jej genetická štruktúra nikdy nebola upravovaná. Táto rastlina sa vyznačuje mimoriadnymi účinkami proti starnutiu. Pretože sója je bežným alergénom, Re-code® ocenia najmä ženy s alergiou na sóju. Jeho užívanie spolu s vhodnou úpravou jedálnička a pravidelným pohybom významne pomáha pri znižovaní hmotnosti a zabezpečuje hormonálnu rovnováhu ženám po tridsiatke a predovšetkým v období menopauzy.

Viac informácií na www.recode.skZdravo a Chutne 2016

Zdravo a Chutne 2015 Lacto-seven

Laktobacily v kondícii

Baktérie mliečneho kvasenia, laktobacily, sú cennými spojencami zdravého trávenia, silnej imunity a celkového pevného zdravia. Osídľujú tenké a hrubé črevo v kolóniách, chránia sliznicu čreva a tým aj organizmus pred škodlivými baktériami. Keďže sú veľmi citlivé na pôsobenie žalúdočnej kyseliny, tráviacich enzýmov a žlče, viac ako 90% baktérií podaných ústne zahynie, pokiaľ nie sú chránené. Laktobacily pre malých aj veľkých Lacto Seven ponúkajú riešenie. Obsahujú 7 kmeňov baktérií mliečneho kvasenia, inulín, extrakt z koreňa čakanky, zlepšujúci priľnutie baktérií na sliznici čreva a ich kolonizáciu, a vitamín D3, podporujúci správne fungovanie imunity. Aby sa užitočné laktobacily v čo najväčšom počte dostali do čriev, pred účinkami žalúdočnej kyseliny a žlče ich chráni patentovaná Bio-supportTM protective technology. Pozostáva z výberu probiotických kmeňov s prirodzenou rezistenciou voči žalúdočnej kyseline. Tieto baktérie sú obalené špeciálnym povlakom, ktorý ich chráni pred kyslým prostredím žalúdka a ktorý sa rozpúšťa v prostredí tenkého a hrubého čreva. Vďaka tomu sa väčšina prospešných baktérií dostane do miesta určenia v dobrej kondícii, schopná kolonizovať a množiť sa. Preto vám laktobacily Lacto Seven môžu pomáhať počas a po antibiotickej liečbe pri poruchách trávenia alebo pri cestovateľských hnačkách.

Viac informácií na www.vitabalans.sk

Zdravo a Chutne 2016

Nedoceniteľný horčík

Dbajte na dostatok horčíka v organizme, je nevyhnutný takmer pre všetky telesné procesy. Zodpovedá za funkcie svalov a nervov, kontrolu cukru v krvi, krvného tlaku či zdravú DNA. Prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, správnemu fungovaniu nervov a svalov (vrátane svaloviny srdca), udržaniu zdravých kostí a zubov, aj ku správnej funkcii psychiky. Zmena stravovacích návykov za posledných 100 rokov znížila príjem horčíka z 500 na 200 mg denne. Telo netvorí horčík samo, doplňte si ho preto výživovými doplnkami. Magnex môžete užívať vo forme bežných tabliet, tabliet obohatených vitamínom B6, ako práškový nápoj Citrate vo vreckách, alebo vo forme šumivých tabliet s citrónovou príchuťou. Dennú dávku pokryjete jednou bežnou tabletou či vreckom. Všetky uvedené formy sú bez obsahu cukru, laktózy a lepku. Užívajte Magnex pre zdravé srdce, svaly a nervový systém.

Viac informácií na www.vitabalans.sk

Zdravo a Chutne 2015 Lacto-seven

Význam preventívnej výživy

MUDr. Peter Minárik, PhD. je lekár so špecializačnou atestáciou z internej medicíny, geriatrie a gastroenterológie, s dlhoročnou praxou v klinickom odbore gastroenterológia. Okrem klinickej práce sa venuje problematike obezity, výživy a zdravého životného štýlu vo vzťahu k civilizačným chorobám – so špeciálnym záujmom o prevenciu rakoviny. Je autorom viacerých kníh, zameraných na zdravú výživu, horúcou novinkou je Rakovina a výživa, mýty a fakty 2, pokračovanie úspešného titulu o preventívnom vplyve výživy a pohybu na naše zdravie. Druhý diel vám prezradí kľúč k optimálnej výžive, zorientuje vás, čo nakúpiť, ako zostaviť zdravý jedálny lístok pre celú rodinu, ktorý spôsob prípravy jedál je najvhodnejší a nájdete v nej aj zdravé recepty. MUDr. Peter Minárik, PhD. je tiež iniciátorom a vedúcim projektu Onlife, podporeného WHO, Ligou proti rakovine a ďalšími partnermi. Ak seba i svoju výživu zveríte do jeho rúk, máte istotu, že sú to tie správne. ONLIFE, Račianska 69/B, 831 02 Bratislava, tel.: 0903 437 888, e-mail: drminarik@onlife.sk.

Viac informácií na www.onlife.skfacebook Google+